Texas Instruments LP2987IM-2.5/NOPB
Mfr. Part # :
LP2987IM-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LP2987IM-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP2987IM-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):120 µA
  • Current - Supply (Max):3.7 mA
  • PSRR:65dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)