IR (Infineon Technologies) TLE4284DV15NTMA1
Mfr. Part # :
TLE4284DV15NTMA1
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO252-3-11
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TLE4284DV15NTMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TLE4284DV15NTMA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.4V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):1.6 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:65dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C