Texas Instruments TPS71H33QPWPRG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS71H33QPWPRG4
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 20HTSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
TPS71H33QPWPRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
TPS71H33QPWPRG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.4V @ 500mA
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):350 µA
  • Current - Supply (Max):460 µA
  • PSRR:54dB ~ 49dB (120Hz)
  • Control Features:Enable, Power Good
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)