Texas Instruments LP2981IBP-3.3/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP2981IBP-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 5USMD
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LP2981IBP-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP2981IBP-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.37V @ 100mA
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):95 µA
  • Current - Supply (Max):1.7 mA
  • PSRR:63dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C