Texas Instruments LP2989IMM-2.5/NOPB
Mfr. Part # :
LP2989IMM-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8VSSOP
DataSheet
LP2989IMM-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP2989IMM-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.65V @ 500mA
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):175 µA
  • Current - Supply (Max):9 mA
  • PSRR:60dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)