STMicroelectronics L78M24ABV
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
L78M24ABV
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA TO220AB
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
L78M24ABV PDF
Price is not available, please RFQ
L78M24ABV Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):24V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):6 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:50dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C