STMicroelectronics LD1086DT25TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
LD1086DT25TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LD1086DT25TR PDF
Price is not available, please RFQ
LD1086DT25TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.5V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • Current - Quiescent (Iq):10 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:81dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C