Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MC78M15CDT
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MC78M15CDT
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
DataSheet
MC78M15CDT PDF
Price is not available, please RFQ
MC78M15CDT Tech Specifications
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):35V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):15V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C