Maxim Integrated MAX15006CASA+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX15006CASA+
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 50MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX15006CASA+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX15006CASA+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Adjustable
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):10V
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 50mA
  • Current - Output:50mA
  • Current - Quiescent (Iq):15 µA
  • Current - Supply (Max):150 µA
  • PSRR:66dB (100Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad