IR (Infineon Technologies) TLE4296GV30NTSA1
Mfr. Part # :
TLE4296GV30NTSA1
Description
IC REG LINEAR 3V 30MA SCT595-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TLE4296GV30NTSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TLE4296GV30NTSA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):45V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.3V @ 20mA
  • Current - Output:30mA
  • Current - Quiescent (Iq):170 µA
  • Current - Supply (Max):4.5 mA
  • PSRR:60dB (100Hz)
  • Control Features:Inhibit
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C