Roving Networks / Microchip Technology MIC39101-1.8BM
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MIC39101-1.8BM
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC39101-1.8BM PDF
Price is not available, please RFQ
MIC39101-1.8BM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.63V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)