ams AS1356-27-T
Manufacturer :
ams
Mfr. Part # :
AS1356-27-T
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AS1356-27-T PDF
Price is not available, please RFQ
AS1356-27-T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA (Typ)
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):180 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:60dB (100Hz)
  • Control Features:Enable, Power Good, Soft Start
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C