RICOH Electronic Devices Co., LTD. RP170N301D-TR-FE
Manufacturer :
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
Mfr. Part # :
RP170N301D-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RP170N301D-TR-FE PDF
Price is not available, please RFQ
RP170N301D-TR-FE Tech Specifications
  • Series:RP170x
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.85V @ 300mA
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):40 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)