IR (Infineon Technologies) TLE42744DV33ATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TLE42744DV33ATMA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLE42744DV33ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TLE42744DV33ATMA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.5V @ 250mA
  • Current - Output:400mA
  • Current - Quiescent (Iq):220 µA
  • Current - Supply (Max):30 mA
  • PSRR:60dB (100Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C