Roving Networks / Microchip Technology MIC29300-3.3WU
Mfr. Part # :
MIC29300-3.3WU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC29300-3.3WU PDF
Price is not available, please RFQ
MIC29300-3.3WU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 3A
  • Current - Output:3A
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C