Texas Instruments UA78L15ACDR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
UA78L15ACDR
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
UA78L15ACDR PDF
Price is not available, please RFQ
UA78L15ACDR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):15V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:39dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)