Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR2EF36,LM(CT
Manufacturer :
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Mfr. Part # :
TCR2EF36,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 3.6V 200MA SMV
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TCR2EF36,LM(CT PDF
Price is not available, please RFQ
TCR2EF36,LM(CT Tech Specifications
  • Series:TCR2EF
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.2V @ 150mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):60 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:73dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C