Texas Instruments LP3962ES-3.3/NOPB
Mfr. Part # :
LP3962ES-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LP3962ES-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP3962ES-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • Current - Quiescent (Iq):9 mA
  • Current - Supply (Max):15 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C