Texas Instruments LP38692MPX-3.3/NOPB
Mfr. Part # :
LP38692MPX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-5
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LP38692MPX-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP38692MPX-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):55 µA
  • Current - Supply (Max):100 µA
  • PSRR:55dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C