Roving Networks / Microchip Technology MIC5200-3.3YM
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MIC5200-3.3YM
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
MIC5200-3.3YM PDF
Price is not available, please RFQ
MIC5200-3.3YM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.35V @ 100mA
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):350 µA
  • Current - Supply (Max):1.5 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)