Texas Instruments TL750L10CDR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TL750L10CDR
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TL750L10CDR PDF
Price is not available, please RFQ
TL750L10CDR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):10V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):2 mA
  • Current - Supply (Max):12 mA
  • PSRR:65dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)