Texas Instruments LP38690DT-2.5/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP38690DT-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LP38690DT-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP38690DT-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):55 µA
  • Current - Supply (Max):100 µA
  • PSRR:55dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C