Texas Instruments TPS71928-28DRVT
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPS71928-28DRVT
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6SON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
TPS71928-28DRVT PDF
Price is not available, please RFQ
TPS71928-28DRVT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:2
  • Voltage - Input (Max):6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.4V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):160 µA
  • Current - Supply (Max):250 µA
  • PSRR:63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C