Texas Instruments LM2940S-12/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM2940S-12/NOPB
Description
IC REG LIN 12V 1A DDPAK/TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LM2940S-12/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM2940S-12/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):10 mA
  • Current - Supply (Max):15 mA
  • PSRR:66dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C