Texas Instruments LM1117IDT-3.3/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM1117IDT-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM1117IDT-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM1117IDT-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:LM1117-3.3
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):5 mA
  • Current - Supply (Max):10 mA
  • PSRR:75dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C