Rochester Electronics TL1963A-25DCYR
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TL1963A-25DCYR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TL1963A-25DCYR PDF
Price is not available, please RFQ
TL1963A-25DCYR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):20V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • Current - Quiescent (Iq):1 mA
  • Current - Supply (Max):80 mA
  • PSRR:63dB (120Hz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C