STMicroelectronics L78L33ACZTR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
L78L33ACZTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
L78L33ACZTR PDF
Price is not available, please RFQ
L78L33ACZTR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):30V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):5.5 mA
  • Current - Supply (Max):6 mA
  • PSRR:49dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C