Rochester Electronics MIC39150-2.5BU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MIC39150-2.5BU
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-3
DataSheet
MIC39150-2.5BU PDF
Price is not available, please RFQ
MIC39150-2.5BU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
  • Current - Output:1.5A
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C