Texas Instruments LP3963ES-2.5/NOPB
Mfr. Part # :
LP3963ES-2.5/NOPB
Description
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
DataSheet
LP3963ES-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP3963ES-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.2V @ 3A
  • Current - Output:3A
  • Current - Quiescent (Iq):9 mA
  • Current - Supply (Max):15 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C