Rochester Electronics MC78M20CT
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MC78M20CT
Description
IC REG LINEAR 20V 500MA TO220AB
DataSheet
MC78M20CT PDF
Price is not available, please RFQ
MC78M20CT Tech Specifications
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):20V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C