Roving Networks / Microchip Technology MIC37300-3.3WR
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MIC37300-3.3WR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A SPAK-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC37300-3.3WR PDF
Price is not available, please RFQ
MIC37300-3.3WR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:3A
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C