Rochester Electronics TLV707185PDQNR
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TLV707185PDQNR
Description
IC REG LINEAR 1.85V 200MA 4X2SON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
TLV707185PDQNR PDF
Price is not available, please RFQ
TLV707185PDQNR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.36V @ 150mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):50 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)