STMicroelectronics LD1117DT33TR
Mfr. Part # :
LD1117DT33TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
DataSheet
LD1117DT33TR PDF
Price is not available, please RFQ
LD1117DT33TR Tech Specifications
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):15V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):10 mA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:75dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C