Rochester Electronics MIC5200-3.3BS
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MIC5200-3.3BS
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MIC5200-3.3BS PDF
Price is not available, please RFQ
MIC5200-3.3BS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.35V @ 100mA
  • Current - Output:100mA
  • Current - Quiescent (Iq):350 µA
  • Current - Supply (Max):1.5 mA
  • PSRR:-
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C