Maxim Integrated MAX15006CATT+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX15006CATT+
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 50MA 6TDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX15006CATT+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX15006CATT+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Adjustable
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):40V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):10V
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 50mA
  • Current - Output:50mA
  • Current - Quiescent (Iq):15 µA
  • Current - Supply (Max):150 µA
  • PSRR:66dB (100Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)