Rochester Electronics TLE4299GV33XUMA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TLE4299GV33XUMA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DSO8
DataSheet
TLE4299GV33XUMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TLE4299GV33XUMA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):45V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.5V @ 100mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):105 µA
  • Current - Supply (Max):2 mA
  • PSRR:66dB (100Hz)
  • Control Features:Reset
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)