Rochester Electronics LP2985ITP-2.7/NOPB
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
LP2985ITP-2.7/NOPB
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LP2985ITP-2.7/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP2985ITP-2.7/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):16V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):95 µA
  • Current - Supply (Max):2.5 mA
  • PSRR:45dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C