Texas Instruments TPS799315DDCT
Mfr. Part # :
TPS799315DDCT
Description
IC REG LIN 3.15V 200MA SOT23-5
DataSheet
TPS799315DDCT PDF
Price is not available, please RFQ
TPS799315DDCT Tech Specifications
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.15V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.18V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):60 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Control Features:Enable
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C