Texas Instruments TPS77150DGK
Mfr. Part # :
TPS77150DGK
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8VSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS77150DGK PDF
Price is not available, please RFQ
TPS77150DGK Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.12V @ 50mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):125 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:60dB (1kHz)
  • Control Features:Enable, Reset
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)