Texas Instruments LM2937IMP-12/NOPB
Mfr. Part # :
LM2937IMP-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 400MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM2937IMP-12/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LM2937IMP-12/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):1V @ 50mA
  • Current - Output:400mA
  • Current - Quiescent (Iq):2 mA
  • Current - Supply (Max):20 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C