Texas Instruments TPS730285DBVTG4
Mfr. Part # :
TPS730285DBVTG4
Description
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TPS730285DBVTG4 PDF
Price is not available, please RFQ
TPS730285DBVTG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.21V @ 200mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):250 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:68dB (100Hz)
  • Control Features:Enable
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C