STMicroelectronics STLQ50C25R
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STLQ50C25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT323-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
STLQ50C25R PDF
Price is not available, please RFQ
STLQ50C25R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.7V @ 50mA
  • Current - Output:50mA
  • Current - Quiescent (Iq):5 µA
  • Current - Supply (Max):6 µA
  • PSRR:30dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C