Texas Instruments TLV741285PDQNR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TLV741285PDQNR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4X2SON
DataSheet
TLV741285PDQNR PDF
Price is not available, please RFQ
TLV741285PDQNR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.565V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):50 µA
  • Current - Supply (Max):75 µA
  • PSRR:70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)