Texas Instruments TL750L12CLP
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TL750L12CLP
Description
IC REG LINEAR 12V 150MA TO92-3
DataSheet
TL750L12CLP PDF
Price is not available, please RFQ
TL750L12CLP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):26V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):12V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):2 mA
  • Current - Supply (Max):12 mA
  • PSRR:65dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C