Texas Instruments LP3999ITL-3.3/NOPB
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP3999ITL-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LP3999ITL-3.3/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP3999ITL-3.3/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.1V @ 150mA
  • Current - Output:150mA
  • Current - Quiescent (Iq):150 µA
  • Current - Supply (Max):200 µA
  • PSRR:60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C