Rochester Electronics MAX8881EUT33
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MAX8881EUT33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX8881EUT33 PDF
Price is not available, please RFQ
MAX8881EUT33 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Strip
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.2V @ 50mA
  • Current - Output:200mA
  • Current - Quiescent (Iq):10 µA
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:-
  • Control Features:Enable, Power Good
  • Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)