Texas Instruments LP3964EMP-2.5/NOPB
Mfr. Part # :
LP3964EMP-2.5/NOPB
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-5
DataSheet
LP3964EMP-2.5/NOPB PDF
Price is not available, please RFQ
LP3964EMP-2.5/NOPB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
  • Current - Output:800mA
  • Current - Quiescent (Iq):9 mA
  • Current - Supply (Max):15 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C