ABLIC U.S.A. Inc. S-13A1C35-U5T1U3
Manufacturer :
ABLIC U.S.A. Inc.
Mfr. Part # :
S-13A1C35-U5T1U3
Description
IC REG LINEAR 3.5V 1A SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
S-13A1C35-U5T1U3 PDF
Price is not available, please RFQ
S-13A1C35-U5T1U3 Tech Specifications
  • Series:S-13A1
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.1V @ 300mA
  • Current - Output:1A
  • Current - Quiescent (Iq):1 µA
  • Current - Supply (Max):90 µA
  • PSRR:60dB (1kHz)
  • Control Features:Enable
  • Protection Features:Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)