Texas Instruments TLV2217-18KCS
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TLV2217-18KCS
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV2217-18KCS PDF
Price is not available, please RFQ
TLV2217-18KCS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):-
  • Current - Output:500mA
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Current - Supply (Max):-
  • PSRR:62dB (120Hz)
  • Control Features:-
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage
  • Operating Temperature:0°C ~ 125°C