Rochester Electronics MAX1976AEZT285+
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MAX1976AEZT285+
Description
IC REG LIN 2.85V 300MA TSOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX1976AEZT285+ PDF
Price is not available, please RFQ
MAX1976AEZT285+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Output Configuration:Positive
  • Output Type:Fixed
  • Number of Regulators:1
  • Voltage - Input (Max):3.6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
  • Voltage - Output (Max):-
  • Voltage Dropout (Max):0.2V @ 300mA
  • Current - Output:300mA
  • Current - Quiescent (Iq):140 µA
  • Current - Supply (Max):90 µA
  • PSRR:70dB (1kHz)
  • Control Features:Enable, Reset
  • Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)